Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 29 października 2015

Biblioteki szkolne rządzą

Biblioteki szkolne mają w październiku swoje święto. Od 1999 roku w czwarty poniedziałek października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, a 2008 roku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznych obchodów tego święta to:
"BIBLIOTEKI SZKOLNE RZĄDZĄ".

środa, 21 października 2015

Po spotkaniu z autorką - p. Elżbietą Bednarczyk

W dzisiejszych czasach, gdy spada zainteresowanie książką; czytamy mało lub wcale, istotne jest, by zachęcić dzieci, uczniów do czytania. Popularyzacja czytelnictwa, kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań, wyrabianie nawyku sięgania po książkę przy okazji i nie tylko – to nasze ważne zadanie.
Wychodząc naprzeciw takim potrzebom w naszej szkole we współpracy z Biblioteką Publiczną w Białobrzegach w dniu 21.10.2015 r. odbyło się spotkanie autorskie.
Pani Elżbieta Bednarczyk jest pisarką, tancerką, aktorką. Znana jest głównie z takich utworów dla dzieci jak: „Kłótnia w tornistrze”, „Figlarne myszki” czy „Chciwy niedźwiadek”. Dorobek literacki autorki jest różnorodny: proza, poezja, scenariusze sztuk teatralnych dla dzieci i dorosłych.
Aktualnie w swoich utworach wskazuje jak ważną rolę pełnią marzenia i miłość w życiu człowieka. Zachęca czytelników do poznawania świata tego bliskiego i dalekiego; przekonuje, że książka wzbogaca świat człowieka, uwrażliwia, wyposaża w wiedzę, sprawia, iż stajemy się dobrzy, mili i uprzejmi.
W pierwszej części spotkania autorka prezentowała swoją najnowszą książkę „Kłótnia w tornistrze”, opowiadającą historię przyborów szkolnych, które nie są szanowane przez użytkowników. Zwróciła uwagę dzieciom jak istotna jest dbałość o przybory a w konsekwencji o środowisko naturalne.
W części drugiej autorka wkroczyła na salę w pięknej sukni i w sposób bardzo ekspresyjny odtańczyła taniec do dynamicznego utworu . Taniec jest życiową pasją Elżbiety Bednarczyk. Wszystkim zgromadzonym taniec bardzo się podobał. W kolejnej części spotkania odbyła się prelekcja połączona z prezentacją multimedialną nt. Australii, w której autorka mieszka przeszło 20 lat. Pani Elżbieta opowiadała o życiu codziennym; o różnicach jakie są pomiędzy naszymi krajami, w jaki sposób dzieci uczą się, spędzają czas wolny. Opowiadała o klimacie, zwierzętach i krajobrazach.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość nabycia książki „Kłótnie w tornistrze” wraz z oryginalną dedykacją i autografem.
W imieniu uczniów bardzo dziękujemy za zorganizowanie ciekawego i twórczego spotkania.
B. Pośnik, E Mróz

poniedziałek, 19 października 2015

Zaproszenie na spotkanie autorskie z panią Elżbietą Bednarczyk.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk.
Spotkanie odbędzie się w środę 21 października 2015r. o godz. 9.00 w naszej szkole, w sali gimnastycznej.

niedziela, 7 czerwca 2015

Cała Polska czyta w bibliotekach


(źródło: www.calapolskaczytadzieciom.pl)

W dniach 01-03 czerwca 2015 r. w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” w szkole w Suchej odbył się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”.  Do udziału w głośnym czytaniu zaprosiliśmy w tym roku przedstawiciela rodziców - panią Agnieszkę Grzywacz, przedstawiciela Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Białobrzegach – panią Magdalenę Miros, przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach – panią sierżant Ewę Płaszczyńską oraz panią dyrektor Biblioteki Publicznej w Białobrzegach Sylwię Tuzimek.
(źródło: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/ckfinder_pliki/files/xiv%20otcd%20plakat%20A4%20data%20XIV%20OTCD.pdf)

Każdego dnia akcji podczas długiej przerwy zaproszeni goście czytali fragmenty książek polskich pisarzy. Głośne czytanie wzbudziło duże zainteresowanie zarówno dzieci     z oddziału przedszkolnego jak i uczniów klas starszych, co wyrażali długimi i gromkimi brawami.                
                 

Relacja z Tygodnia Bibliotek

Tydzień Bibliotek obchodziliśmy od 8 do 15 maja. Zgodnie z planem każdego dnia na uczniów czekały inne zajęcia.

  • Zabawę rozpoczęliśmy w piątek 8 maja od konkursu plastycznego pt. "Plakat promujący ulubioną książkę”. Dzieci rysowały dowolną techniką okładkę, bohatera lub wybrany fragment z książki, którą przeczytali i uważają za najciekawszą.       
  • W poniedziałek, 11 maja był dzień, który przebiegał pod hasłem "Zagadkowy świat”. Dzieci miały okazję rozwiązywać zagadki o różnej tematyce.
  • 12 maja na dzieci czekały łamigłówki językowe a na odważnych dyktando.
  • W środę uczniowie klas starszych sprawdzali swoje umiejętności matematyczne w zakresie tabliczki mnożenia a młodsi uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne.
  • Czwartek  przebiegał pod hasłem "Mali poeci" - dzieci układały krótkie wierszyki oraz nadawały nowe tytuły znanym wierszom. Tego dnia mogli wykazać się kreatywnością.
  • Piątek - ostatni dzień Tygodnia Bibliotek - miał hasło "Literackie kalambury" .
(źródło: www.sbp.pl)

Wszystkie zadania  były realizowane wspólnie z pracownikiem Filii Bibliotecznej w Suchej - panią Kamilą Falkowską.